Nyheter

Ordförandeträff hålls online 23.11 kl. 18.00

Passa på och kom och prata bort en stund med andra ordföranden i Åboland.Läs mera »
Kansli ÅUF
07.11.2022 kl. 13:24

Medlemsbrev 5/2022

I det nyaste medlemsbrevet finns flera viktiga datum att skriva in i kalendern.Läs mera »
Kansli ÅUF
20.10.2022 kl. 08:41

ÅUF:s höstmöte hålls lördagen den 29.10 i Nagu

Deltagande i höstmötet är möjligt på plats eller på distans.Läs mera »
Kansli ÅUF
04.10.2022 kl. 10:14

Dags att fylla i årsrapport!

11.02.2022 kl. 14:46
Medlemsantal och kontaktuppgifter fylls i genom Desky senast den 13.2.


Det är igen den tiden på året då det är dags för medlemsföreningarna att lämna in den årliga rapporten till Åbolands Ungdomsförbund som vi sedan rapporterar vidare till Undervisnings- och kulturministeriet.

I redovisningen ber vi er att logga in på ert Desky konto och  fylla i föreningens medlemsantal vid utgången av år 2021. Medlemsantalet fylls i enligt olika ålderskategorier under fliken statistik och medlemskår, klicka sedan på lägg till medlemskår för att lägga till år 2021. Vi ber er också kolla att kontaktuppgifterna på styrelsen och kontaktpersonerna är uppdaterade under fliken föreningspersoner.

Ni loggar in på ert Desky konto på https://desky.fi/login med den e-post som ni själva har valt att ska kopplas till Desky. Valigen är det föreningens allmänna e-post eller ordförandes e-post. Är ni osäkra på hur ni ska logga in eller inte vet vilken e-post ni ska använda så hör omgående av er till förbundets verksamhetsledare så kollar vi upp saken åt er.

Rapporten ska lämnas in senast söndagen den 13.3.2022. Observera att ni inte behöver ha årsberättelse och bokslut färdiga för att fylla i rapporten och dylika uppgifter är frivilliga att fylla i systemet.

Tack på förhand!

Kansli ÅUF